Blog / Diğer Yazılar / Yeşim Temel Özcan Yazdı !

Yeşim Temel Özcan Yazdı !

Yeşim Temel Özcan Yazdı !
Geri Dön
Facebook'ta Paylaş
Tweetle

ET-KEMİK SUYU YAPIMI:
Bağırsak duvarının iyileşmesinde et-kemik sularının rolü çok büyüktür. Et-kemik suyunun yapısında bol miktarda bulunan jelatin, kollajen  doğal yağlar, mineraller, vitaminler, amino asitler bağırsak duvarının tedavisinde son derece önemlidir. Sızdıran bağırsak sendromu (Leaky Gut Syndrome) adı verilen sorunların iyileşmesinde et-kemik sularının rolü çok çok önemlidir.

Malzemeler:
Mümkün olduğu kadar ilikli kemik (bağ dokularıyla birlikte, ortadan kırılmış kuzu veya dana kemiği); pirzola, kavurmalık, yemeklik vb. alındıktan sonra geriye kalan kemikler; bir miktar et (dana veya kuzu inciği, dana veya kuzu gerdan)

 

Yapılışı:
Bütün kemikleri ve etleri büyükçe bir tencereye doldurunuz. Önce suda yarım saat kadar bekletin ve kanlı suyunu dökün. Sonra filtre edilmiş suyu kemikleri örtecek kadar doldurunuz. Kaynamaya başlayınca üstündeki kef adı verilen tabakayı alınız. 2-3 saat kaynatınız ve soğutunuz. Kemiklerin iliklerini, etli kısımlarını ayıklayınız ve çorbada kullanmak üzere dolaba kaldırınız.

İlikleri ve etleri alınmış kemiklerin olduğu tencereyi ağzına kadar filtre edilmiş suyla doldurunuz. İçine doğal tuz, tane karabiber, defneyaprağı  ve sirke ekleyin, kaynamaya bırakın. (Sirke konmasının sebebi kemiklerdeki mineralleri sökmesi içindir) Aroma vermesi için içine soğan, sarımsak ve çeşitli sebzeler de atabilirsiniz.

Kaynayınca ocağı kısın ve çok kısık ateşte (mum alevi gibi)en az 5-6 saat vaktiniz varsa kaynatın. Pişme süresi bittikten sonra soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra, et-kemik suyunu büyük bir kepçe ile alın, saklama kaplarına  süzgeçle süzerek doldurun ve soğuyunca buzdolabına kaldırın.

 

Çorbalarınızda ve yemeklerinizde su ve yağ olarak kullanın.

Yeşim Temel Özcan
Beslenme ve Diyet Uzmanı
Gaps Praktisyeni ,PNI Terapisti

 

 

 

 

 

 

Kilo almadım hepsi Ödem.diyorsanız!
Lenf Drenaj ( Pressoterapi) vücutta biriken suyu atmanızı sağlar.
Pazar Sineması
Aile olma zamanı. Karlı soğuk havada ailenizle sinema keyfi için Esstanbul Güzellik Merkezinin film önerisi….Müzede Bir Gece 3
Evde El Kremi Yapımı
Evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz bu el kremi çatlama ve kurumayı engelleyecektir. Elde ettiğiniz kremi diz, dirsek ve topuklarda da güvenle kullanabilirsiniz.
Sosyal Medya Hesaplarımızdan Bizi Takip Edebilir ve Tüm Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.