Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Diyet ve hayati öneriler !

Zerdeçal

Zerdeçal Ayurveda tıbbının başlıca şifalı bitkilerinden biridir. Zerdeçala özel sarı rengini veren içeriğindeki Curcumin’dir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki Curcumin Alzheimer, kanser, kan dolaşımı düzenleyici, pıhtılaşma engelleyici ve ağrı dindirme etkisi bulunmaktadır. Zerdeçal antiseptik, antioksidan ve aynı zamanda anti enflamatuar bir baharattır.

Hindistancevizi

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki Hindistan Cevizi Yağı vücudu virüs ve bakterilere karşı korumaktadır. Kan şekerini dengelediği ve tiroit hastalarına iyi geldiği de bilinmektedir. Günde 1 ya da 2 yemek kaşığı tüketilmesi tavsiye edilir.

Chia çekirdeği

Sütten 5 kat fazla kalsiyum somon balığı kadar omega 3 içermektedir. Vitamin, mineral, lif ve antioksidan açısından çok zengindir. İştah kapattığıda yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Strese bağlı yeme bozukluğu olan kişilerde sık tercih edilen bir besindir çünkü tok tutar. İki yemek kaşığı bütün veya işlenmemiş chia çekirdeğini bir bardak suya dökün ve birkaç dakika bekleyin. Çekirdekler suyu çekmeden ve fazla sertleşmeden suyla birlikte için. Gün ortasında açlık bastırmak için kahvaltı veya öğle yemeği sonrasında tüketebilirsiniz.

Kakao

Seratonin ve Endorfin salgılanmasını arttırır. Bu hormonlar mutluluk hormanu olarak da bilinir. İçeriğinde Flavonoid miktarı yüksektir, bu da diyabet, felç ve kalp rahatsızlıkları ile savaşmaya yardımcı olur. Kan incelten ve kalp damarlarını rahatlatan bileşenlerde içermektedir. Bu kadar güzel etkiden faydalanmak için %70’lik bitter çikolata yemelisiniz.

Kırmızı yabanmersini

Yaban mersininin %30’u antioksidandır. Doğal bir antibiyotik olmasının yanı sıra kanser ve diyabetle de savaşıyor. Gençleştirici etkisini görmek için az miktarda tüketmek yeterlidir. Kötü kolestrolün damar çeperine zarar vermesini engeller. Felç ve kalp krizi riskini azaltır.

Yumurta

Yumurtanın kolestrol üzerinde zararlı bir etkisi yoktur. Yumurtanın sarısında magnezyum, kalsiyum, A, D, E, B6 ve B12 vitaminlerini içerir. Yumurta yorgunlukla savaşmada önemli bir yer tutar. İçeriğinde bulunan karatenoid göz sağlığı için önemlidir. Beslenme düzenimizin içinde mutlaka yumurta bulunmalıdır.

Pancar suyu

Rengi size kanser savaşçısı olduğu anlatıyor. İçinde bulunan betalain kanser savaşçısı bir antioksidandır. Pancar kan damarlarını genişleterek kan akışının rahat olmasını sağlar. Yoğun demir içeriği sayesinde anemi ile savaşta da ön sırada yer alır. Günde bir ya da iki bardak pancar suyu içerek yüksek tansiyon riskinizi de azaltabilirsiniz.

Hardal yaprakları

Yaprakları bir K vitamini deposu…Bu sayede kemik sağlığınızı koruyor. Midede ki safra asidini dengeler. Safra asidini yok ettiği için kolesterolü de düşürür. Hardal yapraklarını 5 dakika kaynatarak üzerine sızma zeytinyağı ve limon damlatarak içebilirsiniz.

Tatlı patates

Dünyanın en uzun yaşayan Japonya’nın Okinawa adasında yaşayan kadınlarının tatlı patates ile beslendikleri bilinmektedir. Yoğun beta karoten ve antioksidan içeren tatlı patates kalp dostudur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Normal patates gibi kullanılabilir.

Şarap

Koyu kırmızı üzümlerden yapılan kırmızı şarap resveratrol içermektedir. Resveraltol polifenol antioksidanları açısından çok zengindir. Kanser oluşumunu ve kan pıhtılarını engellediği bilinmektedir. Gençlik iksiri olarak değerlendirilen bu etken malzeme ayrıca lenf, prostat, karaciğer, meme ve mide kanserini önlemeye de yardımcı olur. Günde 1 kadeh kırmızı şarap ya da üzüm suyu tüketmenizi öneririz.

Haberi Derleyen Diyet Uzmanı Yeşim Temel Özcam