Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Gaz mı, Göbek mi, Gluten mi?

GAZ MI GÖBEK Mİ GLUTEN Mİ?

Glüten alerjisi ya da gluten intoleransı olarak geçen rahatsızlık, hiç azımsanmayacak sayıda insanın glütene bağlı olarak bedenlerinde geliştirdikleri bir çeşit reaksiyon sonucunda oluşuyor. Hatta çoğu insan glüten alerjisi olduğunun farkına varmadan yaşıyor ve glüten alerjisi belirtileri yaşasa da bunların farklı hastalıkların habercisi olduğunu düşünüyor.

Gluten bir çeşit protein grubu ve en fazla buğdayın içinde bulunuyor. Anadolu coğrafyasında buğdaysız bir tek günümüzün geçmediğini, ekmek başta olmak üzere, pek çok buğday türevi tahılı sofralarımızdan eksik etmediğimizi düşünürsek, eğer glüten intoleransı yaşıyorsak, çok ciddi sorunlar yaşayabileceğimiz aşikâr. Gluten hassasiyeti yaşayan Çölyak hastaları, çoğu zaman tesadüf üzeri, bazen de bilinçli olarak yaptırdıkları testler sonrasında hastalıklarının farkına vardıklarını belirtiyorlar. Hayatlarından glutenli besinleri çıkartıp, glütensiz-gluten free mamullerine yöneliyorlar. Peki, siz, glüten alerjisi belirtilerinin neler olduğunu biliyor musunuz?

En yaygın gluten alerjisiı belirtileri depresyon, sinirlilik, yorgunluk ve ani kilo değişiklikleridir. Sindirim sorunları mide ağrısı, şişkinlik, kabızlık, kramp gibi sinyaller veriyor ve otoimmün bozukluğu olanlar arasında da yaygın olarak görülüyor. Çok sık enfeksiyon geçirenler, bağışıklık sistemi çok çabuk bozulanlar gluten intoleransı belirtileri yaşıyor olabilirler. Bu belirtilerin çoğu çeşitli hastalıkları işareti olsa da neredeyse hepsi sadece bir anda beliriveriyorsa, doktorunuz testler sonrasında gluten intoleransı teşhisi koyabilir.

Tahıl buğday, arpa, çavdar ve yulaf içinde bulunan bir proteindir. Bu ürünlerde bulunan elastik yapısı ile gluten hamurlara benzersiz dayanaklılık veren proteindir. Yüz yıllar boyunca gluten içeren tahıllardan yapılan unlu gıdalar sofralarda büyük oranda tüketilmektedir.

Gluten doğal bir gıda maddesi midir? Zararları nelerdir?

Doğal bir gıda maddesidir ancak zararları bulunmaktadır. Glutenle doğal yiyecekler bağırsak hastalıklarından metabolizmik sorunlara kadar genellikle sindirim ve dolaşım sistemi üzerinde değişken zararları bulunmaktadır. İçerdiği toksisite ile yabancı protein grubuna da girmektedir. Bağışıklık sisteminin genetik yapısını bozmakta ve vücuttaki doku sistemine zarar vermektedir. Alerji, astım ve enfeksiyonlara karşı vücut direncini bozmakta ve zayıf düşürmektedir.

Glutensiz Yiyecekler Nelerdir?

Glutensiz Ürün Alternatifleri

Doğal olarak gluten içermeyen ve glutensiz diyet yapanlar tarafından tüketilecek çeşitli alternatif gıdalar vardır. Bunlar:

Badem unu

Kahverengi, beyaz ve yabani pirinç

Karabuğday

Mısır

Et Yemekleri

Meyve ve Sebzeler

Süt Yoğurt

Şeker, Bal, Pekmez, Lokum

Buğdayla yapılmayan tatlılar

Pirinç çorbası

Patates

Soya unu

Kavrulmuş fındık

Hidrolize bitkisel protein

Deniz ürünleri

Çorbalar, bulyon, et suları

Diyet Uzmanı Yeşim Temel Özcan