Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Her Gün 30 Dakika Düzenli Egzersiz Yapın

Düzenli egzersiz kilo kaybı sırasında sağlığınızı korumak ve verilen kilonun daha sonra tekrar alınmamasına yardımcı olmak için hayati önem taşır.

“Egzersizi” ertelemeyin. Bu aslında acı verici değildir, kesinlikle acı verici olmamalıdır. Otuz dakikalık bir yürüyüş, koşma kadar etkili olabilir. Harvard Halk Sağlığı Okulu Beslenme Bölümü araştırmacılarına göre, obeziteye genetik olarak yatkın olan kişiler, her gün 30 dakika yürüyerek obez olma riskini azaltabilir.

Fiziksel aktivite, kalori kaybetmenin yanı sıra kaybettiğiniz kiloyu korumak için yardımcı olur. Egzersiz aynı zamanda diyet sırasında en büyük risk olan kas kütlesinin kaybolmasını önler. Ayrıca diyet ve egzersiz obez insanların fazla kilo kaybetmesine yardımcı olur.

İştahı artırmaz…
Egzersizin iştahı artırdığı çok kilolu insanlar tarafından inanılan efsanelerden biridir. Egzersizin daha fazla kilo aldırdığı ve yemek yeme isteğini tetiklediği iddiası doğru olsaydı düzenli egzersiz yapanlar şişman olurdu.

En iyi egzersiz
Aerobik ve direnç egzersizi daha hızlı, etkili ve uzun süreli kilo kaybı için ideal.
Dikkate alınması gereken iki tür ana egzersiz vardır:

•Aerobik egzersiz – genellikle “kardiyo egzersizi” denilen, kan yoluyla oksijen dolaşımını ve kalp atışını arttıran tempolu egzersizleri içerir. Örnek; yüzme, koşu, tempolu yürüyüş ve bisiklet.

•Dirençli egzersiz – aynı zamanda “kuvvet antrenmanı” olarak bilinen, kas kasılması, anaerobik dayanıklılık ve iskelet kaslarının boyutu üzerinde etkili olan egzersizleri içerir. Sizi daha güçlü yapar ve kaslarınızın gelişip, güçlenmesini sağlar.

Aerobik egzersizler, dirençli antrenmanlardan daha fazla kilo verdirir. Ancak, bu konudaki uzmanlar her ikisinin de egzersiz protokolü içinde olması gerektiğini vurgular.

Dirençli egzersiz mutlaka ağır ağırlıklar anlamına gelmez. Hafif ağırlıklarla yapılan antrenman kas gelişimi sağlar. Ağır ağırlıklar kaldırarak vücudu zorlamak yerine, daha hafif ağırlıklar kullanarak çalışabilirsiniz. Ancak artık ağırlığı kaldıramayana kadar hareketi tekrarlamanız gerekebilir. Zaman içinde büyüyen kas vücutta yeni kas proteinleri uyarır, bu kas yapımı anlamına gelir.

Uyku önemli!
Genel vücut sağlığınızı devam ettirip, kilo vermek için yeterli süre uyumak çok sıklıkla unutulmasına rağmen çok önemlidir.

Ohio Care Western Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre; Her akşam düzenli ve kaliteli uyku uyuyanlar, çok az uyku uyuyanlar ile karşılaştırıldığında kolaylıkla kilo verir ve ince kalırlar. Araştırmaların öngördüğü uyku gecelik en az 7 saattir.

70.000 kadın üzerinde, uykunun kilo kontrolüne uzun dönem etkilerini değerlendirmek için yapılan çalışmada, düzenli olarak 7 saat uyuyan ve 5 veya daha altında uyuyan bireyler karşılaştırılmıştır. Düzenli uyku uyumayan kadınların yüzde 30’unun 16 yıl süresi içinde 15 kilo aldıkları bulundu. Uyku problemi olan kadınların obezite riskinin yüksek olduğu çalışmanın bir diğer sonucudur. Bu sebeplerden dolayı kilo verme programının, hatta hayat planlamanızın içine mutlaka yeterli, kaliteli uyku alışkanlığını koymanız gerekli.”

Haberin Kaynağı : http://www.sozcu.com.tr/kadin/her-gun-sadece-30-dakika-yurumek.html