Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

JOKER BESİN:CHİA ÇEKİRDEĞİ

JOKER BESİN: CHİA ÇEKİRDEĞİ

Kendine has bir tadı olmamasına rağmen hem yemeklerde hem tatlılarda sıklıkla tercih edilmesinin sebebi besin değerinin yüksek olmasıdır.

100 gram chia çekirdeği içeriğinde 34 gram lif, 17 gram protein, A ve C vitaminleri, mineral olarak da magnezyum, demir ve kalsiyum içerir.

Yapılan araştırmalara göre sütten daha fazla kalsiyum içerdiği saptanan chia çekirdeği aynı zamanda somon balığından daha fazla Omega-3 yağ asitleri içerir.
.

Kan Şekerini Düzenler

Chia tohumu aslında Meksika ve Guatemala gibi orta Amerika ülkelerinde yetişen bir adaçayı türünün (Salvia hispanica) tohumları. Bitkinin lokal ismi olan ‘salba’ dikkatimi çekti ; ülkemizde bazı adaçayları ‘şalba’ ya da ‘çalba’ olarak adlandırılır. Bitkinin tohumları bitkisel omega-3 bakımından zengin; yani alfa-linolenik asit (ALA) taşıyor. 25 gramında 4.4 gram ALA ve 9.4 gram diyet lifi bulunuyor. ALA aslında sıklıkla tükettiğimiz bitkilerin tohum ve yağlarında da var. Keten tohumu, soya yağı, ceviz ve semizotu gibi ALA zengini diğer sebzelerdir.

Chia tohumlarıyla beslenen tavukların etlerinde (açık ve koyu renkli etleri) ALA oranı artarken doymuş yağ oranının düştüğü ve kümesteki hayvanların beden kitlesinin azaldığı gözlemlenmiş. Sıçanlar üzerinde yürütülen bir başka çalışmada ise chia tohumu ve yağının kan lipit değerlerinde ve hücre-dışı yağ içeriğinde azalma sağladığı, yüksek lif içeriğine bağlı olarak doygunluğu artırarak kilo vermeyi kolaylaştırıcı olarak yararlı olabileceği düşünülmüş.

Kanada’da 20 gönüllü (aşırı kilolu, 56 yaş üzeri) birey üzerinde yürütülen bir klinik çalışmada 12 hafta süresince 30-40 gram chia tohumu ya da buğday kepeği (plasebo) uygulanmasıyla kilo verdirici bir etki gözlenemediği, ancak kalp-damar risklerinde (kan basıncı, C-reaktif protein) belirgin bir azalma sağlanabileceği bildirilmektedir.

Geçen yıl açıklanan bir başka çalışmada ise 24 hafta boyunca kısıtlı kalori diyeti uygulanan aşırı kilolu/obez 58 tip-2 diyabet hastasında chia tohumunun etkinliği izlenmiş. Bir gruba süre boyunca Chia tohumu verilirken diğer gruba (plasebo) yulaf gevreği verilmiş. Sonuçta kan şekeri, kan basıncı veya diğer kan değerlerinde belirgin değişim gözlenemediği ancak fazla belirgin olmayan bir kilo kaybı sağlanabildiği bildiriliyor.

İçeriğindeki yüksek oranda lif ve protein sayesinde uzun süre tokluk hissi yaratabilen chia çekirdeklerini ister suyunuza katıp için ister yoğurdunuza katıp yiyin, iki türlü de etkisini kısa sürede hissedebilirsiniz

Düşük kalorili bir besin olmasına rağmen yüksek oranda besin değerleri bulundurması chia çekirdeğini oldukça değerli kılar.

Egzersiz Öncesi Enerji İçececeği yerine !!!!!
Egzersiz yapmadan önce içeriğinde çeşitli kimyasal maddeler bulunan enerji içeceklerini içmek yerine son derece faydalı olan ve hemen hemen aynı etkiyi yaratacak olan chia çekirdeklerini suyunuza katıp için. Kendinizi çok daha enerjik hissedeceksiniz

Chia tohumunun özellikleri nelerdir?*Somondan 8 kat daha fazla Q-3 vardır.
*%20 oranında protein içerir.
*100 gr’da 10 gr posa vardır.
*portakalın 7 katı C vitamini içerir.
*sütten 5 kat daha fazla kalsiyum içerir.

Yüksek protein içeriği ile sporcu ve zayıflama programlarında kullanılabilir mi acaba?

Yumurtanın 3 katı kadar proteine sahip olması nedeniyle çok elverişlidir.Somondan 8 kat fazla omegaya sahip olması ve bilinen en yüksek değerli omega 3 yağ asitleri nedeniyle aynı zamanda tedavi edicidir.

Bu tohumu nasıl kullanacağız?

Suyun içine konulan chia tohumlarını 10 dk beklettikten sonra 3 ana öğünden 10 dk önce içilmesi yönünde. Özellikle yüksek posa içeriğinden dolayı midede şişiyor ve iştahı azaltıp, yemek esnasında az yemek yemenize sebep oluyor. Tadı olmadığı için lezzet konusunda sorun yaşanmıyor.

Chia Tohumu nerelerde kullanılmaktadır?

Sağlık düşkünleri metabolizma ve bağışıklık sistemi için son derece faydalı olan bu besini enerji seviyelerini artırmak, zindelik ve dayanıklılık kazanmak için tercih ediyor. Haksız sayılmazlar 1 yemek kaşığı chia tohumu bir insanı 24 saat boyunca ayakta tutmaya yetiyor. Baskın olmayan tadı sebebiyle yoğurt, kahvaltılık tahıllar, hamur işleri ve çorbalar gibi bir çok yemeğin içine katılarak tüketilebiliyor. İngiltere’yi kasıp kavuran ve doğadaki en mükemmel besinlerden biri olarak lanse ediliyor.

Not : Chia Tohumunu tüm aktarlardan tedarik edebilirsiniz….

BESLENME VE DİYET UZMANI
GAPS DANIŞMANI

YEŞİM TEMEL ÖZCAN