Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

PODOLOJI Nedir?

PODOLOJİ Nedir ve ne demektir ?

Latinceden gelen PODO(ayak) LOJİ(bilim) “Ayak Bilimi” anlamındadır. Podoloji normal şartlarda hekimler tarafından uygulanmayan ayak sağlığının gerekliliği olan ayak bakımı ile ilgilenir. Bu bakım şekli hem önleyici, hem iyileştirici, hem de tedavi edicidir.
Ayak sağlığı, çocukluktan yaşlılığa kadar her dönemde bireyin yaşam kalitesini etkilemektedir. Özellikle diyabet hastalığı ve dolaşım bozukluklarında, hayatı tehdit eden komplikasyonların önlenmesi bakımından, medikal ayak bakımıyla ayak sağlığının korunması mümkündür.

Podolojinin verdiği hizmetler şu sekil de sıralanabilir.

1-Batık tırnak tedavisi(3TO Titanyum tel sistemi)

2-Diyabetik ayak tedavisi

3-Kalınlaşmiş tırnak tedavisi

4-Nasırlı ayak tedavisi

5-Mantar hastalığı sebebiyle oluşan sorunlarda tırnak bakımı ve tedavisi

6-Şekil bozukluğu olan(deforme olmuş) ayakların tedavisi

7-Çatlak topuk tedavisi

8-Aşırı terleyen ayakların bakımı ve tedavisi

Toplumda en sık karşılaşılan durumları kısaca şöyle belirtebiliriz;

Tırnak Batması

Tırnak batmasının 3 evresi vardır. 1.evrede ağrı olur, 2.evrede ağrı ile birlikte enfeksiyon meydana gelir, 3.evrede de granulasyon(doku hasarı ve sertleşme) dokusu oluşur.

Tırnak batması tedavisi 3TO tel sisteminin kullanılması ile günümüzde şikayetlerin ortadan kaldırılması ve kalıcı iyileşme sağlaması açısından sorun olarak ortadan kalkıyor.

Diyabetik Ayak Nedir?
Diyabetik ayak oluşumunun temelinde aslında sinir ucu hasarı (periferik nöropati) bulunmaktadır. Diyabet, özellikle kontrol edilmediğinde, sinir ve sinir uçlarının hasarı ile seyreden bir hastalıktır. Duyu sinirlerinde ortaya çıkan hasara bağlı olarak; diyabetikler, ayaklarında oluşan yaralanmalara bağlı acıyı hissedemezler. Buna ek olarak, diyabetin özellikle kılcal ve orta çaplı damar seviyesinde dolaşımı olumsuz etkilemesi sonucunda ortaya çıkmış olan yaranın iyileşmesini güçleştiren bir diğer önemli faktördür.

Diyabetik ayakların bakımı normal ayaklardan farklı yapılmalıdır. Diyabetik kişilerin ayaklarında ortaya çıkan küçük problemler, ihmal edildikleri takdirde ciddi ikincil komplikasyonlara yol açabilir.

Tırnak Mantarı

Tırnak mantarı ayak tırnak uçlarının hemen altında beyaz veya sarı nokta şeklinde başlayan yaygın bir hastalık durumudur. Mantar enfeksiyonu derine ilerledikçe, tırnakta renk kaybına, kalınlaşmaya ve tırnak kenarlarında parçalanmalara neden olabilir. Mantar genellikle birkaç tırnağı etkiler, tüm tırnakları etkilemez.
Eğer tırnak mantarı ağrı vermeye başladıysa ve tırnakta kalınlaşmaya neden olduysa tıbbi bakım aşamalarına geçilmelidir.
Tırnak mantarı onikomikoz olarak da adlandırılır.

Tırnak mantarına maruz kalan tüm bölge özel freze uçlarıyla ağrısız, acısız ve kanamasız olarak inceltilir. Destek medikal ürünlerle yoğun bakım sağlanır.

Nasır Tedavisi

Deride oluşan yoğun keratinleşme yani kalınlaşma olan nasır ayaklarda en çok karşılaşılan sorunlar arasında yer alır. Acı veren nasır problemlerinin iyiyleşmesi, doğru ve düzenli ayak bakımı ile mümkün olur. Nasır oluşmuş bölgede kişinin canını yakan şey yüzeydeki kalınlaşma değil, bu kalınlaşmanın aşağıdaki sinirli dokulara yaptığı baskı olur. Genellikle derinlere doğru ‘V’ şeklinde yapılanan nasırlar çok baskı alan bölgelerde vücudun kendi savunma mekanizmasının sonucu olarak oluşur. Baskı başlayıp devam ettiğinde vücut otomatik olarak daha derinlerde olan kan damar ağı sinirler ve yeni doku üreten derinlerdeki deri katmanlarını korumak amacı ile yüzeyini kalınlaştırmaya başlar.

MEDİKAL AYAK BAKIMI

Günlük yaşamda ayaklarımız çeşitli nedenlerle yıpranıyor ve bakıma ihtiyaç duyuyor. Ayaklar günlük hayatta karşılaşılan olumsuzluklardan medikal bakımlar ile korunabilir, oluşmuş problemler yine bu bakımlarla giderebilir. Medikal bakımlar ayakların hem estetiğini hem de sağlığını korur.

Sağlığa yönelik bir bakımdır. Yüksek ısı sterilizasyonu, kimyasal dezenfeksiyon ve podoloji aletleri ile malzemeleri kullanılarak, hijyen bakımından hastane standartları sağlanmaktadır.