Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak !

Sağlıklı Saçlar için Gerekli Vitaminler ve Faydalı Besinler :

A vitamini : Saç derisini düzenler ve saçın sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Karaciğer, yağlı balık, süt ürünleri, yumurta, ıspanak, marul, kırmızı renk meyve ve sebzelerde bulunuyor.

B4 vitamini : Saç kökünün oluşumu için gereklidir. Patateste, yumurta sarısında, meyvelerde, lahanada, domates ve ette bulunuyor.

B5 vitamini : Saçın hızlı uzaması ve kırılmaması için gereklidir.. Karaciğer, yer fıstığı, brokoli, hububatlar, karnıbahar ve avokadoda bulunuyor.

B6 vitamini : Parlak saçların sırrı. Kırmızı et, balık, yumurta, patates, muz, kuruyemiş, lahana ve ıspanakta bulunuyor.

H vitamini : Saç dökülmesini engellemek için… Karaciğer, böbrek, kuruyemiş, yumurta sarısı, süt ve süt ürünlerinde bulunuyor.

Folik asit (B9) : Parlak ve diri saçlar. Karaciğer, ıspanak, lahana, brokoli, kuruyemişte bulunuyor.

E vitamini : Saçlı deride kan dolaşımını düzenler, böylece saç dökülmesini önler Kırmızı et, bitkisel yağlar, yumurta, yeşil yapraklı sebze, kuruyemişte bulunuyor.

F Vitamini : Saç derisinin canlılığı için. Bitkisel yağlar, kuruyemiş, avokadoda bulunuyor.

Selenyum : Saç derisinin canlanması, kepeği önlemek için gerekli. Yumurta, ton balığı, domates, et, çikolatada bulunuyor.

Demir : Saç köklerinin beslenmesini sağlar. Eksiliği durumunda saçlar zayıflıyor ve dökülüyor. Karaciğer, et, ceviz, yumurta sarısı, bira mayasında bulunuyor.

Çinko : Saç kökünde ki yağ dengesini sağlar. Deniz ürünleri, karaciğer, tavuk eti, kırmızı et, badem ve süt ürünlerinde bulunuyor.

Haberi Derleyen: Biyolog – Kozmetolog Pervin Bulgak