İLETİŞİME GEÇİN

Başarılı!

Mesajınız bize ulaştı.

Size en kısa sürede dönüş yapacağız.

İLETİŞİME GEÇİN
Blog / Diğer Yazılar / Selülit Nedir?

Selülit Nedir?

Selülit Nedir?
Geri Dön
Facebook'ta Paylaş
Tweetle

Selülit nedir?

Görsel olarak ön- arka bacaklarda, kollarda hatta karın bölgesinde bile görülen portakal kabuğu oluşumudur. Düzensiz yağ dokusu ve dolaşım bozukluğunun desteklediği selülit oluşumu erkekler de dahi görülmektedir.

 

Selülit sadece kilolu kişilerde mi olur?

Selülit oluşumunun direk kilo ile bir ilgisi yoktur. Ama beslenme bozukluğu; aşırı gazlı içecek, kahve ve alkol selülit dokusunun oluşumunu tetikler. Hormonal dengesizlik, kilo alıp verme ve dolaşım bozukluğu selülit oluşumunda çok etkilidir.

 

Selülit neden olur?

Selülit dolaşım bozukluğuna sebep olur mu?

Selülit aslında dolaşım bozukluğu sebebi ile ortaya çıkar. Vücutta selülit oluşan bölgelerde bağ dokuya baskı yapan yağ dokusu dolaşımı yavaşlatır. Böylece baskının oluştuğu alanlarda doku yeterince kanlanamaz ve oksijen alımı düşer. Bu döngü arttıkça yağ dokusunun baskı yaptığı bölgede selülit oluşumu başlar, dolaşım bozulur doku ödem tutar ve çevre dokulara kadar selülit yayılır.

 

Az su içmek selülite sebep olur mu?

Vücudun ihtiyacının altında su tüketimi dolaşımı negatif yönde etkiler. Alkali su tüketimini arttırmak vücudun ödem olarak biriktirdiği suyu kaliteli ve kullanılabilir su ile değiştirmesini sağlar. Düzenli ve doğru miktarda su tüketimi doku içinde durgun su oluşumunu engeller.

 

Kadınlarda neden selülit erkeklerden çok olur?

Kadınlar da erkeklere göre oldukça yüksek oranda selülit problemi görülmesinin başlıca sebebi östrojen hormonudur. Ama dar giysiler ve topuklu ayakkabı giymek de lenf dolaşımını kötü etkilediği için kadınlarda selülit dokusu daha çok görünür.

 

Beslenme şekli Selülit oluşumunu arttırır mı?

En çok ne şekilde beslenen kişilerde Selülit gözlenir?

Karbonhidrata dayalı ve aşırı yağlı beslenen kişilerde selülit oluşumu daha fazla gözlenmektedir. Bunu yanı sıra gazlı içecek, kahve, alkon ve şekerli beslenme de selüliti tetikler.

 

Selülit ağrı yapar mı?

Evet, selülit dokusu ilerledikçe dolaşım bozukluğu artarak devam eder. Bağ dokusunun yağ doku ile sıkıştırılması nedeniyle selülit olan bölgede oksijenlenme azalır. Bu da özellikle bacaklarda ağrı, çekilme hissi ve sızıya sebep olur. Huzursuz bacak sendromu ile karıştırıldığı bile olmaktadır.

Selülit oluşumu genetik yatkınlık nedeni ile de oluşabilir.

Selülit oluşumunu engellemek ve azaltmak için ne yapılabilir?

Selülit tedavisinde pek çok etkili yöntem bulunmaktadır.

Bunlar;

AWT ( akustik wave teknoloji)

Radyofrekans

Lenf drenaj

Masaj

Lipostar

Cryo Cabin….v.s.

Ama kişinin dikkat etmesi gereken şeyler de vardır. Bol su içmek, hareket etmek, dar giysilerden ve kafeinli içeceklerden uzak durmak.

 

 

 

 

Selülitlerinizden konforlu bir şekilde kurtulun.
ESWT/AWT ile selülitlerinize FDA onaylı çözüm
20 Dadikalık Seanslar ile...
Selülitlerinizden Kurtularak Sıkılık Kazanmak Artık Çok Kolay...
Yaz Sezonunu Pürüzsüz Bir Cilt ile Karşılayın. ...
Sağlıklı bir cilt, insanın görünüşünün en önemli parçasıdır. Cildimiz UV ışınları, makyaj, stres, hava kirliliği gibi nedenlerden dolayı zamanla dengesini kaybeder. Yaş ilerledikçe oluşacak kırışıklık ve deformasyon gibi sorunların çözümünde cildimizin temizlik ve bakımına dikkat etmemiz gerekir.
Sosyal Medya Hesaplarımızdan Bizi Takip Edebilir ve Tüm Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.