Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Tükürük Testi ( Saliva Test )

Candida, vücutta çoğalan bir mantar türüdür. Fizyolojik nesil üretmesi açısından vücudumuzun bağırsaklar, gözler, kulaklar, mesane, mide, ciğerler, vajina v.b. bölgelerinde bulunan milyarlarca organizma gibi bize fayda sağlar. En önemli görevi ağır metal olan civayı bulup bağlamak olan Candida’nın biz hayatta iken asla çoğalmaması ve kontrolden çıkmaması gerekir.

Antibiyotikler, antiasitler, mide ülseri ve reflü ilaçları, doğum kontrol hapları, şekerli ve beyaz unlu besinler, hormonlu besinler, tedavilerde kortizon kullanımı, klorlu su içilmesi, bağırsak parazit enfeksiyonları, alkol kullanımı, yağsız beslenme, ağır metal alımı, ağır metal içeren diş tedavileri, faydalı bakterilerin azalmasına ve bağırsaklarda candida nüfüsunun patlamasına yol açıyor.

CANDIDA MANTARI BELİRTİLERİ

1-)Ellerde ve ayaklarda üşüme, vücut ısısında düşüş.
2-)Bağımlılık derecesinde şeker, ekmek, makarna gibi yüksek karbonhidrat içeren gıdaları fazla tüketmek.
3-)Sindirim problemleri; ishal, kabızlık, karın bölgesinde şişkinlik ve ağrı, gaz, dışkıda mukus, ülser v.b…
4-)Kulaklarda çınlama, ses duyma, iltihaplanma, ağrı, kulak akıntısı, içeride sıvı birikmesi, duyma bozukluğu,
5-)Gözlerde; görüş bozukluğu, uçuşan noktacıklar, ışık çakması, kızarıklık, kuruluk, kaşıntı, aşırı göz yaşarması gibi problemler.
6-)Kronik yorgunluk, enerjisi çekilmiş gibi hissetme, uyuşukluk.
7-)Saç dökülmesi, kepek, saç diplerinde kaşıntı, ağrı, kuruluk.
8-)Baş ağrısı, migren, baş dönmesi.
9-)Düşük şeker (hipoglisemi) ve diyabet.
10-)Haşimato hastalığı, hiper tiroid, düzensiz tiroid hareketleri vs.
11-)Huzursuzluk, sinirlilik, panik atak.
12-)Erkeklerde; genital kaşıntı, cinsel istekte azalma, ereksiyon problemi,
13-)Kadınlarda; kısırlık, kötü koku, düzensiz ve ağrılı regl, kaşıntı, akıntı, cinsel ilişkide ağrı veya acı, cinsel istekte azalma,
14-)Eklem ağrıları, sertleşme yada şişkinlik (artrit)
15-)Akıl ve ruh sağlığı; anksiyete atakları, ağlama krizi, hafıza kaybı, boşlukta hissetme, depresyon
16-)Ağızda; yaralar ve ağrılar, aft, nefesin kötü kokması, ağız içinde beyaz lekeler (pamukçuk)

Bu semptomlardan 6 tanesine evet diyorsanız sizde candida var demektir. Çok kesin olmamakla birlikte tükürük testi de yapılabilir.

Sabah kalkar kalkmaz aç karnına temiz bir bardağa oda sıcaklığında içme suyu doldurun. Ağzınızda iyice tükürüğünüzü biriktirin ve suyun içine tükürün. Suyu her 15 dakikada 1 saat boyunca gözlemleyin. Eğer suyun yüzeyinde duran tükürükten aşağıya doğru sarkan ipler,yollar görüyorsanız, tortuya benzeyen bir görüntü varsa yada bu tortu bardağın dibine çökmüşse sizde de Candida problemi olabilir.

CANDİDA TEDAVİSİ

1-ŞEKER: şekerlemeler, Laktoz, süt ürünleri fruktoz, glikoz, tatlandırıcılar ve yüksek şekerli meyveler maya mantarını beslediği için ilk olarak diyetten çıkarılması gerekir.

2-GLUTEN ve LEKTİN; Glutenli ve lektinli ( arpa pirinç, buğday, işlenmiş ürünler, makarna ve bulgur ) gibi tahıllar da yüksek glisemik endekslerinden dolayı aynı şeker gibi Candida’yı beslerler ve yine aynı şeker gibi hücrelerimizde insülin direnci yaratırlar. Bu da ileride kan şekerinde hipoglisemi veya diyabet gibi problemleri yol açar. Ve candida olan kişide ” sızıntılı barsak sendromu” olacağından tahıl grubu bu durumu daha da kolaylaştırır. Tahıl grubu inflamasyonu artıran bir besin grubudur.

3-)BALIK YAĞI; omega 3/ omega 6 dengesinin omega 6 lehine bozulmasından candidanın vücutta hızla üremesi gerçekleşir. En iyi yöntem diyete omega 3 ekleyerek dengenin tekrar omega 3 lehine dönmesini sağlamaktır. Kaliteli yağlarla beslenmek de çok önemlidir çünkü yağsız diyetler sonucunda özellikle D vitamini emilimi hızla düşmektedir. Yine iyi kalite zeytinyağı ve zengin omega 3 kaynakları (küçük balıklar, gezen hayvan yumurtası,)içerdikleri yağ asitleri sayesinde reseptörlerimizi tamir eder. Hindistan cevizi yağı ise candida da antibakteriyel, antivirütik ve mantara karşı etkili olduğu için çok faydalıdır.

4-SARIMSAK: Sarımsağı çiğ ve ezerek yemeklere koymak veya ezerek direk yutmak hem etkili hem de en ucuz mantar tedavisi olacaktır. Mantar tedavisi olmasının yanı sıra, bağışıklık sistemi güçlendirici, dolaşım sağlayıcı, tansiyon düşürücü, bağırsak parazitlerini öldüren, kuvvetli bir antioksidan ve antibiyotiktir.2 litre taze sıkılmış limon suyuna 40 diş sarımsağı ezerek ekleyin.25 gün ılık ortamda bekletin, sabah akşam yarım bardak aç karnına için. En doğal antibiyotik tedavisidir.

ANTİFUNGAL BESINLER

Kandida çoğalmasını önleyen besinler şunlardır:
▪ Sarımsak
▪ Soğan
▪ Hindistan cevizi yağında bulunan kaprilik asit
▪ Greyfurt çekirdeği ekstresi
▪ Üzüm çekirdeği ekstresi
▪ Zeytin yaprağı ekstresi
▪ Kekik yağı
▪ Zencefil
▪ Rezene
▪ Aloe vera

Haberi Derleyen: Diyet Uzmanı Yeşim Temel Özcan